Dryckesväljaren

Badger Mountain Syrah

Ursprungsland:
USA
Distrikt:
Columbia Valley
Producent:
Badger Mountain
Årgång:
2008
Klassificering:
Columbia Valley
Druvsort:
100 % Syrah
Fat:
Ja
Ekologiskt:
Ja
Artikelnummer:
50126

Vinbeskrivning

Vinifiering:
Majoriteten av detta vin kommer från deras egen vingård, vilket gjort det möjligt för dem att kunna överse hela skördeprocessen. Detta vin har främst två kloner av Syrah-druvan, den franska och den australiensiska, som därmed presenterar en rad av olika Syrah-smaker. År 2007 skördades druvorna när deras mognadsgrad var som bäst, vilket medför att de har fått mogna, mjuka och intensiva smaker med en fantastisk balans. Ett roterande jäskar användes för att kontrollera tanninstrukturen och för att extrahera fruktsmaken. Vinet har sedan lagrats på 2 år gamla franska ekfat i 12 månader innan de buteljerades i augusti 2009.
Beskrivning:
I doften kan man känna mogna björnbär och blåbär med inslag av ek och solvarm jord. Smakerna följer dofterna och för tankarna till blåbärsmarmelad. Avslutas med en lång fruktig finish.
Om producenten:
Greg Powers är den andra generationen i vintillverkarfamiljen Powers och har en stor förståelse för vinodlingen i regionen Columbia Valley. Han växte upp i detta storslagna jordbruksland där han hjälpte sin far med både odling och skötsel av deras vingård Badger Mountain. Gregs pappa Bill Powers, som grundade vingården bestämde sig för att övergå till ekologisk vinodling långt innan ordet "ekologisk" blev välkänt och trendigt. Badger Mountain Vineyard var därmed den första vingården i staten Washington som blev ekologiskt certifierad år 1990.
Hemsida:
www.badgermtnvineyard.com
Pris/st: 99 SEK
ex Moms
Volym: 0,75 l.
Antal flaskor:
Produktblad
JAKOBSSON & SÖDERSTRÖM AB | SKEPPSBRON 5 | 21120 MALMÖ | P +46 (0)40 661 46 00 | F +46 (0)40 661 46 03 | contact@js-vin.com