Chateauneuf du pape Rouge "Les Safres"
- Ursprungsland:
- Frankrike
- Distrikt:
- Rhône
- Producent:
- Le Clos du Caillou
- Årgång:
- 2007
- Klassificering:
- AOC Côtes du Rhône
- Druvsort:
- 95 % Grenache, 5 % Mourvèdre och Vaccarèse
- Fat:
- Ja
- Artikelnummer:
- 10127/1
Vinbeskrivning
- Vinifiering:
- Året 2007 bjöd på ett lite kallare och torrare klimat, vilket förlänger druvornas mognadstid. I området Châteauneuf-du-Pape består jordmånen mestadels av rullstenar som hjälper till att bevara solens värme samt fukten i marken på ett mycket unikt sätt. Druvorna kommer från vinstockar som är ca 50 år gamla och skördas för hand. Därefter får druvorna jäsa och macerera i 35 dagar på ståltank med manuell omdragning för att kunna utvinna mera sötma. Vinet lagras sedan på ekfat som är mellan 1 - 5 år gamla i 18 månader.
- Beskrivning:
- Djupt röd i färgen. Doften innehåller kraftfulla toner av mörka frukter och karamell. Smaken är fyllig med mjuka tanniner, efterhand framträder toner av lakrits, andesit men också jordgubbar och blåbär.
- Om producenten:
- Egendomen har varit i familjen Pouizins ägor sedan 1956 men fadern i huset överlät produktionen till sin dotter Sylvie och hennes man Jean-Denise Vacheron 1995. Genom detta generationsskifte höjde huset sin kvaliteten flera gånger och fick rosad kritik av prominenta vinkritiker. Sedan Jean-Denises bortgång trodde många att kvaliteten skulle svaja, men den har bestått sedan dess och är om möjligt ännu högre idag!
- Hemsida:
- www.closducaillou.com

