Dryckesväljaren

Le Vin Maghani

Ursprungsland:
Frankrike
Distrikt:
Languedoc Roussillon
Producent:
Canet Valette
Årgång:
2004
Klassificering:
AOC
Druvsort:
Grenache 40%, Syrah 40%, Mourvèdre 20%, de bästa druvorna odlingarna kan ge.
Fat:
Ja
Ekologiskt:
Ja utan certifikat
Artikelnummer:
10149/2

Vinbeskrivning

Vinifiering:
Jordmånen är kalkrik, sydsluttning på 150 meters höjd. Manuell skörd. Endast 18 hl/ha tas ut för denna cuvée. Skördades mellan den 10 september och 10 oktober. Druvorna uppvisade stor koncentration på socker och var relativt små. Druvorna avstjälkas till 80% och vinifieras i ståltankar där den manuella nedtrampningen av ”hatten” – druvskalen sker av vinmakaren Marc Valette själv. 90 dagars jäsning/maceration vilket är ovanligt länge som följs av lagring 50% på 2-3 års fat och 50% i betongtank, totalt 30 månader. Vinet är buteljerat utan filtrering.
Beskrivning:
Granatröd färg. Doften är fylld av mörka körsbär och färska kryddor. Smaken är mycket komplex med bland annat rosor, mysk och en aning läder i tonen. Le vin Maghani är gjort för ett långt liv, och det bästa är att ge detta vin en timme i karaff innan servering. Vinet passar till rätter med smaker av saffran, rödvinssåser, confit, och örter. Vinet är mycket njutbart i dag och tål en del års lagring.
Hemsida:
www.canetvalette.com
Pris/st: 205 SEK
ex Moms
Volym: 0,75 l.
Antal flaskor:
Produktblad
JAKOBSSON & SÖDERSTRÖM AB | SKEPPSBRON 5 | 21120 MALMÖ | P +46 (0)40 661 46 00 | F +46 (0)40 661 46 03 | contact@js-vin.com